.

.

21 Haziran 2014 Cumartesi

Buraları gördünüz mü ?

Türkiye'den 20 Doğal Güzellik

 Her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turist bu yerleri görmeye geliyorlar. Biz de bu harika yerlerden bir kısmını sizler için listeledik. İşte Türkiye'nin doğal güzellikleri:

1. İNSUYU MAĞARASI, BURDUR
 Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası. İçinde küçüklü büyüklü 9 adet göl bulunmakta. Milyonlarca yıldır süregelen kimsayal olaylardan meydana gelmiş doğal bir güzellik.                                                                               2. HASANKEYF, BATMAN
 Bir ara sular altında kalacağı da söylenen Hasankeyf'i bir an önce görmek gerekiyor. Kültürlerin buluşma noktası Hasankeyf.


3. AMASRA, BARTIN


 Bartın'ın ve Karadeniz'in en şirin kasabalarından biri olan Amasra tam bir sükunet cenneti. Amasra'da kale, müze ve şato da var.4. AĞRI DAĞI, AĞRI


Türkiye'nin en büyük dağı. Özellikle dağcıların rağbet gösterdiği bir yer. Hz Nuh'un gemisini arayanlar da ya burada ya da cudi'de.

                                                                               5. İSTANBUL BOĞAZI, İSTANBUL
 Şehirlerin şahı İstanbul'un en sevilen yeri belki de. İki kıtanın buluşma noktası. Belki de Türkiye'nin görülmeye en değer yeri.

6. PAMUKKALE, DENİZLİ
Hem doğa hem de tarih harikası Pamukkale. Travertenleri görmeden olmaz. Kaybolmadan ziyaret edilmeli.
                                                                                  7. BALIKLI GÖL, ŞANLIURFA


Hz İbrahim'in  Nemrut ile olan hikayesini bilmeyen yoktur. Balıklı Göl'de o efsanevi balıkları besleyebilir, o uhrevi ortamı yaşayabilirsiniz.8. IHLARA VADİSİ, AKSARAY
Harika güzellikte bir yer. Vadi boyunca kayalara oyulmuş barınak ve kiliseleri görebilirsiniz. Merdiveni bol bir yer. Manzarası eşsiz.

                                                                               9. ERCİYES DAĞI, KAYSERİ

Görkemiye büyüleyen dağ. Kayak tesisleri de bulunmakta. Eteklerinde geçirilecek birkaç saat birkaç yılın yorgunluğunu alabilecek kuvvettedir.                                            10. DÜDEN ŞELALESİ, ANTALYA

Bir doğa harikası. Yazın ortasında bile taze bir serinlik var burada. Antalya'ya gidip de burayı gezmeyen çok şey kaybetmiş sayılır.


                                          11. KAÇKAR DAĞLARI, RİZE

Yeşilin ve mavinin el ele buluştuğu yer Kaçkar. Karadeniz'in harikalarından. Milli Park statüsündedir. Kayak ve dağcılık için idealdir.

                                          12. KURŞUNLU ŞELALESİ, ANTALYA

Antalya'nın en güzel şelalelerinden sadece biri. Bir masal veya fantastik bir film ortamını andırıyor manzarası.13. KAZ DAĞI, BALIKESİR

Balıkesir ve Çanakkale arasında bulunan Kaz Dağları yeşili, doğası ve şelaleleriyle tam bir görsel şölen sunuyor. Sarıkız'ın memleketi olan Kaz Dağı birçok efsaneye de konu olmuş bir yer.
                                                                          
                                                                               14. ŞEHRİBAN KANYONU, KASTAMONU
İlk kez 1997 yılında Atlas ekibi tarafından geçilebilmiş kanyon. Kastamonu'nun incisi. Hem tehlikeli hem de karşı konulmaz bir çekiciliği var.


15. KAPADOKYA, NEVŞEHİR
 Peribacaları ve balon turları Kapadokya'ya gidenlerin en büyük eğlenceleri. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen yerlerinin başında geliyor. 

16. ÖLÜDENİZ, MUĞLA
Dünyanın en güzel kumsallarından birine sahip olan ölüdeniz Fethiye'ye bağlı. Kelebekler Vadisi de burada bulunuyor. Yamaç paraşütü için ideal bir yer.


                                                                               17. ULUDAĞ, BURSA
 Bursa'nın sembolü ve gözbebeği. Kayak turizminde en meşhur dağımız. Manzarasının da eşi benzeri yok. Yaz kış havasının solunması gereken bir yer.


18. UZUNGÖL, TRABZON


 Uzungöl'de yeşilin her tonunu bulabilirsiniz. Rengarenk çiçekler ve yaylan ın o muhteşem serin ve temiz havası da cabası.

                                           19. YEDİUYURLAR MAĞARASI, MERSİN

 Türkiye'de birden fazla Yediuyurlar Mağarası var. Bunlarden en bilineni ise Mersin, Tarsus'ta bulunan. hemen her gün birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.


                                         20. NEMRUT DAĞI, ADIYAMAN

Güneşin doğuşunun en güzel izlenebildiği yer. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramakta. Manzarası ve dev heykelleri ile görülmeye değer bir yer
http://www.haberself.com/h/1670/ bu sayfadan alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Google+ Followers