.

.

19 Mayıs 2014 Pazartesi

Çocuğunuzla Birlikte Cam Kavanozda Bitkiler Yetiştirin


          Anne baba olarak çocuklarımızın kendi ayakları üzerinde duran sorumluluk almayı öğrenmiş çocuklar olmasını isteriz.O zaman onlarında hoşlanacakları hemde sorumluluk almayı öğrenecekleri bir etkinliğe ne  dersiniz! 
                  Önce çocuğunuza bitkilerin nasıl büyüdüklerini izleyebilecekleri,bakımlarını da kendilerinin yapabilecekleri isterlerse kendisine ait bir bitkisinin olabileceğini söyleyin,kabul edince o zaman ona yetiştirme kurallarından bahsedin yapması gerekenleri (yaşına göre) açıklayın. 
Nelere İhtiyacınız Var?

* Bir adet şeffaf, büyük; cam kavanoz (Kapaklı olmasına özen gösterin. Ayrıca ağzı geniş bir kavanozla çalışmak da size kolaylık sağlayacaktır)* Birkaç küçük yeşil bitki (yavaş büyüyen ve küçük kalabilen bitkilere ihtiyacınız var* Biraz çakıl* Kömür briketleri * Bir plastik çanta * Bir çekiç* Süzgeç* Saksı toprağı* Bir parça katı kağıt * Gazete
Ne Yapacaksınız?
l. Kavanozu dikkatlice yıkayın. İyice duruladıktan sonra, kurumaya alın.
2. Çalışacağınız mekanı temiz tutmak için gazete yayın. 
3. Çakıllarınızı yıkayın. İki kat çakıl taşını şişenizin dibine yayın (2-3 cm kalınlığında).
4. Kömürü ufak parçalara bölün. İşte ortalığı kirletmeyecek bir yol: Kömürleri plastik torbaya koyup çekiçle vurun.Daha sonra bu ufalanmış parçaları süzgece koyup, musluğun altında iyice yıkayın.
5. Çakıl taşı katmanının üstüne ufalanmış kömür parçacıklarını koyun. Kömür katmanınız da aşağı yukarı 1.5 cm kalınlığında olmalı.
6. Bir parça kağıdı yuvarlayıp, huni haline getirin. Huniyi şişenin tepesine yerleştirin. Saksı toprağını yavaşça boşaltın. Bu, şişenizin kenarlarını kirlenmekten kurtaracaktır. Derinliği 5 cm olmalıdır.


7. Şimdi sıra bahçenizi planlamaya geldi. Bir parça kağıda, bahçenizle eş büyüklükte olan bir daire çizin. Bitkileri kağıt üzerinde belirleyin. Planınızı tamamladıktan sonra bunu şişenizin içinde uygulayın. Bahçenizi kalabalıklaştırmayın. Unutmayın ki, bitkiler yavaşça büyüyüp, boşlukları dolduracaktır.
8. Bitkileriniz için toprakta çukurlar açın. Nazik bir şekilde bitkileri kavanoz içinde boşluklara yerleştirin.
9. Eğer isterseniz bitkilerin arasına ufak dekorasyonlar ekleyebilirsiniz. Bir deniz kabuğu mesela...
10. Bahçeyi sulayın. Islak değil fakat nemli olmalıdır. Kavanozun kapağını kapalı tuttuğunuz müddetçe, bahçeniz her hafta sadece birkaç damla su isteyecektir.
11. Bahçenizi, toprak kuru göründüğünde, hafıfçe sulayın. Şişe çokça buğulanırsa bu, fazla su verdiğinizi belirtir. Kuruması için kapağını birkaç gün açık bırakın.
l2. Kavanoz bahçenizi ışık alan bir yere koyun. Ancak direkt güneş altında bırakmayın.

        agaçlar.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Google+ Followers